Dziś: 2023-06-02
Pamiętaj o imieninach:

Erazma, Eugeniusza,
Marcelego, Marii

Porady

Jak (dobrze) wybrać obrączki

Obrączki są symbolem małżeństwa i miłości. Choć w morzu przedślubnych przygotowań i wyborów umykają nieco uwadze, warto poświęcić im trochę czasu i wysiłku. W końcu to właśnie one - oprócz Waszej drugiej Połówki - zostaną z Wami na całe życie. Czym kierować się decydując o wyborze obrączek?
Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Czyszczenie srebra

Srebro po jakimś czasie pokrywa się naturalną, cienka warstwą siarczków, co przejawia się jego ciemnieniem. W większości przypadków udaje się tę warstwę usunąć. Najbardziej do tego polecane są specjalne środki i preparaty do czyszczenia sreber. Można też próbować tradycyjnych metod domowych: czyszczenia ciepłą wodą z mydłem, amoniakiem lub cytryną. Po osuszeniu srebro poleruje się irchą.

* * *

Czyszczenie sztućców i naczyń srebrnych oraz posrebrzanych

Cukiernica srebrzona

Sztućce oraz galanterię srebrną i posrebrzaną należy myć ręcznie, pojedynczo, bezpośrednio po użyciu. Najlepiej przechowywać je w specjalnych pudełkach, w których zostały zakupione lub zawijać w miękką bibułę, sukno lub woreczki foliowe. Powierzchnia srebrna i posrebrzana może ulec zarysowaniu, więc do czyszczenia najlepiej wykorzystać miękkie szmatki ze specjalnymi płynami do czyszczenia srebra.
W dłuższym zetknięciu z siarką i jej związkami takimi jak gotowane jajka bądź majonez, sztućce pokrywają się siarczkiem, który jest przyczyną śniedzenia srebrzystej powierzchni. Nie jest to szkodliwe dla zdrowia, a ciemne plamy i osady można skutecznie usunąć używając miękkiej szmatki z płynem do czyszczenia srebra. Można też skorzystać z metody domowej: po włożeniu do naczynia wyścielonego folią aluminiową, sztućce zalewamy na kilka minut gorącą wodą z dodatkiem soli kuchennej lub sody. Następnie wyrób wycieramy miękką szmatką.

* * *

Czyszczenie mosiądzu

Wyroby z mosiądzu można namoczyć krótko w roztworze amoniaku, następnie umyć w ciepłej wodzie z mydłem, spłukać i osuszyć. Czyścić można pastą polerską lub olejkiem cytrynowym. Skorodowany mosiądz czyścimy ciepłym roztworem sody. Można też w niektórych przypadkach polecić metodę mechanicznego czyszczenia: rozgrzanie mosiężnego przedmiotu nad palnikiem gazowym a następnie szczotkowanie twardą włosiową szczotką. Istnieją też specjalne środki do czyszczenia mosiądzu.

* * *

Czyszczenie świeczników

Świecznik mosiężny

Wosku ze świeczników nie należy czyścić nożem, ani innym ostrym narzędziem. Wosk rozpuszcza się terpentyną. Można też świecznik z woskiem poddać działaniu niskiej temperatury (np. w lodówce), po czym wosk sam odpada.

* * *

Czyszczenie złota i platyny

Wyroby ze złota lub platyny, również z kamieniami (brylantami, szmaragdami, rubinami, szafirami), moczymy w ciepłym roztworze wody z płatkami mydlanymi, po czym płuczemy je i osuszamy. Złote łańcuszki natomiast płuczemy w wodzie ze spirytusem. Połysk złotym ozdobom możemy przywrócić przemywając je denaturatem i polerując miękką szmatką.

* * *